Přeskočit na obsah

Plzeňský kraj letos rozdělil nejmenším obcím na obnovu venkova 100 mil. Kč

  • od

Plzeňský kraj rozdělil letos 100 milionů korun nejmenším obcím v Programu stabilizace a obnovy venkova (PSOV). V nejvýznamnějším programu kraje na podporu venkova dostane peníze 320 projektů, obce celkově přihlásily akce za 129 milionů Kč. Jde o rekordní částku a ve srovnání s podobnými programy jiných krajů je to nejvyšší suma na hlavu, řekl ČTK náměstek hejtmana Petr Vanka (ANO a nezávislí). Příští rok by chtěl kraj vydat až 120 milionů Kč, určitě zohlední inflaci.

„V roce 2021 jsme na program alokovali 80 milionů, loni 93 milionů a letos 100 milionů korun. A pokud by obce potřebovaly na opravdu akutní případy a budou jim scházet peníze třeba na dodělání školy, tak jim ještě dáme,“ uvedl náměstek.

PSOV vyhlašuje kraj od roku 2005. Obce do 2000 obyvatel mohou získat až 500.000 korun a větší obce do 300.000 Kč. Obce oceněné titulem Vesnice roku Plzeňského kraje si mohou přijít až na 700.000 Kč. Žádosti o peníze jsou podle Vanky velmi jednoduché. „Pro malé vesničky je to často jediná možnost, jak získat dotaci na opravu svého nemovitého majetku,“ řekl.

Nejvíce, zhruba ze 40 procent, chtěly vesnice peníze na opravy obecních budov – hlavně úřadů, kulturních domů, škol, hasičských zbrojnic a nádrží, parků, sportovišť a dětských hřišť, osvětlení, revitalizace návsí, změny vytápění a bezdrátový rozhlas, 15 procent šlo na komunikace a chodníky.

Kvášňovice dostaly peníze vodovod, Trhanov na odbahnění rybníku. Plešnice na obecní stodolu, Rybník na opravu penzionu, Havlovice na lávku, Osvračín na opravu pláště zámku, Pocinovice, Čižice a Krsy na hřbitov, Kejnice, Ostřetice, Lité, Kasejovice, Stod, Horní Kozolupy na opravy kapliček, Hradec a Zvíkovec na kostel, Loza na obecní hospodu a Nekmíř se Zahrádku na opravu obecních prodejen.

Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) je v letošním roce v krajském rozpočtu vyčleněno na dotační tituly Plzeňského kraje, vypisované od ledna, přes 772 milionů korun, což je proti loňsku o 105 milionů víc.

Zdroj: ČTK
Fotografie: Monumentis

Kulturní dědictví – monitoring tisku, zprávy, analýzy, dotace, akce a události, výstavy, webové projekty


 

Copyright © 2023 Monumentis z.s. / © ČTK

Provozovatelem portálu  Monumentis je Monumentis z.s.
Další šíření obsahu portálu Monumentis  je bez souhlasu 
Monumentis z.s. zakázáno.