Přeskočit na obsah

Nová výstava v šumperském muzeu mapuje minulost i budoucnost hotelu Grand

  • od

Historii i rodící se novou tvář šumperského hotelu Grand přibližuje ode dneška výstava ve Vlastivědném muzeu Šumperk. Podíleli se na ní i samotní obyvatelé města, kteří na výzvu muzea dodali vzpomínky a fotografie z oslav, tanečních večírků, ale i ze zákulisí hotelové kuchyně. Kromě jeho minulosti výstava mapuje i budoucnost hotelu, po rozsáhlé rekonstrukci by se měl znovu otevřít letos. Nově ponese jméno Perk. Na propojení minulosti s budoucností odkazuje i název výstavy – Hotel Grand v ŠumPERKu.

 

Hotel sídlí ve funkcionalistické budově, která patří mezi nejvýraznější stavby v Šumperku. „Aktuálně dokončovaná rekonstrukce jedné z novodobých dominant města budí obrovský zájem veřejnosti. Oproti tomu v řadách badatelů funkcionalistická stavba dosud pozornost příliš nepřitahovala, výstava proto přináší k historii objektu řadu zcela nových informací,“ řekla ČTK kurátorka výstavy Kristina Lipenská.

Nárožní palác na rohu Hlavní třídy a třídy 17. listopadu řadí odborníci mezi příklady kvalitní české výstavby v Šumperku v meziválečném období. Hotel postavila na počátku 30. let olomoucká stavební firma Tomáše Šipky. Vedle hotelové a pohostinské části s reprezentativní kavárnou v patře zde byly i prostory vyčleněné pro jednu z prodejen věhlasné olomoucké firmy Ander a syn, známé pod značkou ASO.

Výstava představuje také osobnosti, které se o vybudování mimořádné funkcionalistické stavby s aerodynamickým nárožím zasloužily. Připomíná zejména pozapomenuté autorství brněnského architekta Bohumíra Čermáka. „Zajímavé jsou i okolnosti vzniku hotelu, stavěla ho česká menšina, banka, která chtěla podporovat české podnikání, na druhou stranu prvním hoteliérem byl Němec a hotel cílil zejména na německojazyčnou klientelu,“ uvedla Lipenská. Kvůli výstavě podle ní vznikl i 3D model objektu, který zachycuje hotel v době jeho otevření. Stavba totiž po dostavbě v 60. letech změnila svou podobu a proporce.

Na výstavě se podíleli i samotní obyvatelé města. „Odezva byla velká, sesbírali jsme někdy velmi výjimečné fotografie, spadají od 50. let do uzavření hotelu v roce 2020. Nechybějí snímky z oslav, večírků, svateb či z koncertů,“ doplnila kurátorka výstavy. Cenné fotografie dodali na výstavu i potomci zaměstnanců hotelu. Ve sbírce nechybí například fotografie z návštěvy prezidenta Václava Havla v Šumperku v roce 1993, který v hotelové restauraci poobědval.

Hotel nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí, jeho jméno majitelé změnili na Perk. Výsledkem bude proměna nejen jeho vnitřních prostor, ale i vnějšku, který bude více prosklený, fasáda bude laděna do světlých barev. Pod proměnou interiérů je podepsána designérka Lucie Koldová. Hotel by měl po rekonstrukci získat nové konferenční sály, wellness centrum a restauraci. „Otevření plánujeme v polovině letošního roku,“ řekla dnes ČTK za majitele hotelu Andrea Veselovská.

Zdroj: ČTK
Fotografie: Ateliér Partero

Kulturní dědictví – monitoring tisku, zprávy, analýzy, dotace, akce a události, výstavy, webové projekty


 

Copyright © 2023 Monumentis z.s. / © ČTK

Provozovatelem portálu  Monumentis je Monumentis z.s.
Další šíření obsahu portálu Monumentis  je bez souhlasu
Monumentis z.s. zakázáno.