Přelouč se vrátila k myšlence opravit dvě historické budovy na Masarykově náměstí a zřídit v nich plnohodnotné městské muzeum. To zatím využívá jen dvě místnosti v jednom z objektů. Dva historické domy dříve sloužily městskému úřadu, po přestěhování radnice do nového objektu v roce 2012 se uvolnily, řekl ČTK místostarosta Ivan Moravec (Nezávislí pro Přelouč-STAN, NK).
„Už v té době jsme měli vizi, že tam jednou uděláme muzeum, až na to budou nějaké peníze a případná dotace. Máme muzejní sbírky, máme jich relativně dost, ale nemáme muzeum. To skončilo v roce 1990 a od té doby sbírky nejsou vystavené,“ uvedl Moravec. Muzejní depozitář je zatím uložený ve sklepě jedné z budov ve městě a čítá velké množství předmětů a listinných dokladů.
Původní projekt za 100 milionů korun město opustilo, nebylo na něj reálné získat dotaci. Radnice si nechala zpracovat novou studii, s níž se seznámili zastupitelé. Pokud se rozhodnou v záměru pokračovat, objedná město projektovou dokumentaci. Mezitím však bude pokračovat v opravách obou objektů. Během let už dalo vyměnit krovy obou budov a část střešních krytin. Budou se muset opravit také některé stropy pod půdou a také sklepní prostory, kde je vlhko a hroutí se některé klenby.
V jedné z budov sídlí kulturní a informační centrum, využívá však jen malou část prostor. V druhé má pronajatou kancelář právnička, další místnost slouží klubu důchodců. Je otázkou, zda město na přestavbu pro muzejní účely sežene peníze. Několik let již připravuje také nákladnou výstavbu nové knihovny na místě dalšího sousedního domu.
Přelouč zrušila městské muzeum, které sídlilo v Divišově vile, počátkem 90. let minulého století. Budovu už město nevlastní. Nějaký čas v ní sídlila Diakonie Českobratrské církve evangelické, později zchátralou budovu opustila a Přelouč ji nakonec prodala.
Zdroj: ČTK
Odkazy
Kulturní dědictví – monitoring tisku, zprávy, analýzy, dotace, akce a události, výstavy, webové projekty