Má to být jedna z největších investic v historii města. Nad rekonstrukcí Kulturního domu Slavie v Českých Budějovicích ale visí řada otazníků. Vedení města nyní čeká na nabídky od stavebních firem, ty jsou ale zmatené z projektu, který vychází z francouzských norem.
Proměnu Slavie řešili opět českobudějovičtí radní. Vedení města vzkázalo, že v budoucí smlouvě se stavební firmou chybí důležitý dodatek.
„Potřebovali jsme tam vložit důležitou pojistku, která tam z našeho pohledu nepochopitelně chyběla. Od začátku se počítá s tím, že se bude akce částečně financovat z dotace. Smlouva ale nemyslela na situaci, kdy bude dodavatel stavbu protahovat. Mohli bychom se dostat do situace, kdy nestihneme povinnou kolaudaci, která je podmínkou pro získání dotace,“ řekl novinářům na tiskové konferenci náměstek primátorky Petr Maroš (ODS).V případě dotace, o kterou nyní město stojí, je termín kolaudace 25. září. Radní proto do smlouvy vložili podmínku. Pokud by firma nestihla termín, který je pro dotaci důležitý, bude muset zaplatit pokutu ve výši dotace.
Nabídky od stavebních firem mělo město dostat letos, termín se ale opakovaně posouvá. Nyní by na magistrát měly dorazit nejdéle v lednu. V ideálním případě by pak stavební práce mohly začít v první polovině příštího roku.To však není jisté. Jihočeský hejtman a městský radní Martin Kuba (ODS) totiž poukázal na další problém. „Firmy se na něco neustále dotazují. Některé věci jsou pro ně komplikované, protože vychází z francouzských norem a tuzemské společnosti netuší, jak to udělat,“ sdělil na tiskové konferenci. Ten upozornil na to, že by otazníky mohly způsobit posunutí dokončení rekonstrukce, což by znamenalo, že město přijde o dotaci. Nyní se předpokládá, že bude v ideálním případě ve výši 150 milionů korun.
„Nechceme to kazit, ale čím dál víc tam vyskakují věci, které zpochybňují tu časovou realitu a celý ten příběh,“ dodal hejtman.
Kulturní dědictví – monitoring tisku, zprávy, analýzy, dotace, akce a události, výstavy, webové projekty