Kauza - Dům Slavie České Budějovice
Popis
Německý dům byl od roku 1872 společenským a politickým centrem českobudějovických Němců. Ve vrcholném období své tvorby jej navrhl slavný český architekt Vojtěch Ignác Ullmann (1822–1897). Plánovaná přestavba výrazně zasáhne do podoby budovy.
Budova bude přístavbou prodloužena směrem k Jihočeskému muzeu, čímž se zvětší kapacita hlavního sálu, vznikne i sál druhý. Zázemí zde bude moci nalézt i Jihočeská komorní filharmonie. Souběžně proběhne kompletní rekonstrukce stávající budovy pro potřeb 21. století. Součástí řešení je i okolí Slavie.
2019 – 2020 – architektonická soutěž (soutěžní dialog)
2020 – 2022 – projektová příprava
2023 – 2024 – stavba
1/2025 – předpokládané otevření kulturního domu
Vítězem architektonického soutěžního dialogu byl odbornou komisí vybrán a 13. 7. 2020 radou města potvrzen konsorcium ateliérů Chaix & Morel et Associés(link is external) z Francie, ateliéru Christian Anton Pichler(link is external) a ateliéru Jan Proksa z Rakouska.
Časová osa
Odkazy
Encyklopedie Českých Budějovic (Klub přátel Encklopedie Českých Budějovic)
Fakta a otazníky o Německém domě v Českých Budějovicích (Milk&Honey, magazín budějovické bohémy)
Klub za starou Prahu
Památkový katalog NPÚ
Historie
Popudem k projektu německého Spolkového domu, známého také jako Německý dům, byla výstavba domu místního českého spolku Beseda českobudějovická v roce 1869. V letech 1870–1871 proběhla sbírka, z jejíhož výtěžku spolek koupil pozemky na pravém břehu řeky Malše. Jako architekt byl osloven Ignác Vojtěch Ullmann, jenž byl autorem několika novorenesančních budov v Praze, nicméně plán pak podle některých zdrojů stavitel Slávie Karl Schmidt přepracoval.
Základní kámen byl položen v červenci 1871, budova byla slavnostně otevřena 31. prosince 1872 a stala se sídlem několika lokálních německých sdružení a spolků a během Protektorátu i politických stran včetně NSDAP. Kromě schůzí a společenských akcí byl Německý dům využíván také jako tělocvična, kino a knihovna.
Po porážce nacistického Německa v roce 1945 zde sídlila například Komunistická strana a deník Jihočeská pravda, V roce 1950 pak byla budova po konfiskaci předána městu a domu se říkalo „Slovanský“ a „Stalinský“. Z období 1956–62, kdy jej vlastnilo Ministerstvo národní obrany, pochází lidový název budovy „Armáďák“ (oficiálně Dům armády, Armádní dům či Posádkový dům armády). Roku 1960, kdy se začal používat název „Dům osvěty“, patřila pod Park kultury a oddechu, od roku 1963 je kulturní památkou. Během 60. let 20. století byl kulturní dům hojně využíván také místními divadelními spolky.
V 90. letech dům získaly Městské kulturní domy a dlouhodobě se zde pod hlavičkou různých organizací pořádají koncerty, taneční kurzy i plesy. Od roku 1993 se objekt nazývá KD Slavie.
Zdroj: Wikipedia
Kulturní dědictví – monitoring tisku, zprávy, analýzy, dotace, akce a události, výstavy, webové projekty