Přeskočit na obsah

Liebiegův palác v Liberci přestavěný na komunitní centrum zahájí provoz v květnu

  • od

Liebiegův palác v centru Liberce přestavěný za více než čtvrt miliardy korun na komunitní centrum zahájí provoz v květnu. První akcí bude prvomájová Liebiegova jízda automobilových veteránů. ČTK to dnes řekl Michael Dufek, ředitel městské příspěvkové organizace Komunitní středisko Kontakt, která bude mít provoz paláce na starost.

„Fyzicky nebudou účastníci akce ještě užívat palác zevnitř, ale startovat budou z jeho předpolí,“ řekl Dufek. Akce se koná jako připomínka toho, že význačný příslušník liberecké rodiny průmyslníků, baron Theodor von Liebieg, vlastnil první automobil v Čechách a v paláci na konci 19. století parkoval své první vozy.

Tomuto účelu ale palác postavený před více než 150 lety jako rodinné sídlo Liebiegů dávno neslouží. Rozlehlý památkově chráněný objekt v sousedství zámku byl prázdný od roku 2014, kdy se z něj po půl století odstěhovala krajská Oblastní galerie. Město nechalo nevyužívanou budovu s pomocí evropské dotace přestavět na komunitní centrum. Rekonstrukce trvala přes dva roky a skončila loni na podzim, nyní se prostory dovybavují nábytkem a dalším zařízením. „Plánujeme, že se tam začneme přesouvat ve druhé polovině dubna,“ uvedl Dufek.

Kontakt nabízí vzdělávací nebo volnočasové aktivity spojené se seniory, zdravotně handicapovanými lidmi, národnostními menšinami, cizinci i dětmi a poskytuje také zázemí zhruba 40 nestátním organizacím či spolkům. Kontakt nyní sídlí v pronajatých prostorech v Palachově ulici. Podle Dufka by se z nich chtěli kompletně přestěhovat do zhruba čtvrt kilometru vzdáleného Liebiegova paláce nejpozději do konce května. „Postupně v průběhu května budeme zahajovat běžný provoz a předpokládáme, že slavnostní zahájení bude někdy v první polovině června,“ uvedl ředitel Kontaktu.

Liebiegův palác bude sloužit k setkávání lidí z různých sociálních skupin a všech věkových generací. Uvnitř bude velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, výstavní prostory, počítačové a víceúčelové místnosti či dva tělocvičné sály. Bude tam i kavárna či zahradnický klub s keramickou pecí a obnoveným skleníkem. Stěhování bude pro Kontakt velkou změnou. „Půjdeme z pronajatých prostorů, které mají nějakých 500 metrů čtverečních, do místa, které má 3000 metrů čtverečních podlahové plochy, 600 metrů nádvoří a 4000 metrů zeleně. Budeme mít na starosti i údržbu a správu celého areálu,“ řekl Dufek. To si podle něj vyžádá i přijetí dalších zaměstnanců. Počet pracovních úvazků v Kontaktu tak stoupne z 10,5 na 24. „Lidé se nám hlásí a nově vytvořené pracovní pozice se nám daří obsazovat,“ dodal ředitel Kontaktu.

Zdroj: ČTK
Fotografie: MM Liberec

Odkaz:
Palác Liebig
Vila Johanna Liebiga ml.

Kulturní dědictví – monitoring tisku, zprávy, analýzy, dotace, akce a události, výstavy, webové projekty


 

Copyright © 2023 Monumentis z.s. / © ČTK

Provozovatelem portálu  Monumentis je Monumentis z.s.
Další šíření obsahu portálu Monumentis  je bez souhlasu
Monumentis z.s. zakázáno.